Regler for skoleskift

Regler for skoleskift

Om skoleskift

Spørgsmål:

Hej

Vi overvejer at flytte, men har en dreng som går i 2. klasse. Ved I, om der er regler for, hvordan og hvornår man skal melde skoleskift? Vi er usikre på, hvornår vi kan flytte, da vi skal sælge vores hus og købe et nyt, så vi kan ikke på nuværende tidspunkt sige, hvornår det bliver. Jeg har søgt på nettet, men har ikke fundet noget konkret.

Venligst,
K


 

Svar:

Kære K

I Danmark er der frit skolevalg, så man kan frit vælge den skole, man ønsker, men en skole kan sige nej til optagelse af eleven, om den ikke har ledige pladser på skolen. Derudover har et barn som udgangspunkt ret til at blive optaget på den skole, som ligger tættest ved hjemmet - den såkaldte distriktsskole. Yderligere har barnet ret til at vedblive at gå i den skole, det er indskrevet på, uagtet at forældrene skifter bosted til anden kommune. Det er Folkeskolelovens § 36, sammen med den kommunale skolestyrelsesvedtægt, som regulerer disse forhold. Principielt kan udmeldelsen eller skoleskiftet foretages, hvornår man vil, men oftest er det mest hensigtsmæssigt, at det foregår, når det nye skoleår påbegyndes.

Venlig hilsen,
Forældrerådgivningen

Senest opdateret den

27. marts 2015

af

mj

Læs også

23.09.10
Skoleskift i 8. klasse
Om skift af skole i udskolingen
06.06.13
Skoleskift efter 0. klasse
Om skoleskift i indskolingen